• mtf@fsm.edu.tr

MİMARLIK KULÜBÜ


MİMARLIK KULÜBÜ

 

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin yanı sıra tasarıma, mimarlığa ve yaratıcılığa ilgisi olan herkese  hitap eden  Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Kulübü, öğrencilerin eğitimlerinin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri çeşitli faaliyetleri bünyesinde barındırmayı amaçlayan, tasarım mimarlık ve yaratıcılık yeteneklerinin bir bütün olduğunu göz önünde tutarak, bireysel veya toplu çalışma alanlarına olanak sağlayıp öğrencilerin bu yetileri öğrenmesini, geliştirmesini ve sergilemesini amaçlamaktadır. Kendi içinde gezi, sosyal medya, workshop, seminer, arge gibi birimlere ayrılmış olan mimarlık kulübü, üyelerin ilgi alanlarına göre birim seçip faaliyet gösterebilmelerine olanak sağlamaktadır. Alanında ilgili ekip arkadaşlarıyla daha sistematik bir şekilde ilerleyen kulüp, öğrencilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine göre etkinlik düzenlemektedir.

Aynı zamanda mimarlık alanının multidisipliner bir alan olmasının bilinci ile lisans eğitiminde öğrencilerin dersleri dışında ilgili oldukları mimari alanlarda istekleri doğrultusunda etkinlikler gerçekleştirmelerine ve bu etkinliklere katılmalarını amaçlıyor. Her üyenin bireysel olarak talep ettiği/ aracı olmak istediği etkinlikler için kolaylık sağlayan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Kulübü, geçtiğimiz dönemlerde mimarlık mesleğinde uzman isimlerle seminerler gerçekleştirmiş, öğrencilerin ilgili oldukları alanlar doğrultusunda atölyeler düzenlemiş ve Türkiye mimarlık gündemi içerisindeki yoğun konulardan tartışmalı olanları belirleyip bu gündemleri konuşmalarla ele almıştır. Senede bir kez ARGE biriminin araştırmalarını doğrultusunda mimarlık ve farklı bir disiplini ele alarak zirve niteliğinde programlar düzenleyen Mimarlık Kulübü, lisans eğitiminde öğrencilere mimarlığın birçok alanla ilişkisini aktarabilmek ve hitap kitlesinin mesleki planlamasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda sosyal medya kanallarının kitleler üzerindeki etkisinin bilinci ile Instagram, Twitter, Youtube gibi alanlarda da aktifliğini sağlayarak, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi dışında mimarlık ve tasarım disiplini ile ilgilenen birçok kişiye ulaşabilen Mimarlık Kulübü, etkinliklerine birçok farklı üniversite ve ülkeden başvurular almış, etkinlikler tamamlandıktan sonra tez çalışmalarına fayda sağlandığına, mimarlık disiplini ile ilgili bilinmeyen konuların öğrenildiğine ve ekip üyelerinin aktifliğinin arttığına dair bir çok geri dönüş alan bir öğrenci topluluğudur. Yapılan etkinliklerden örnek olarak Olcay Aydemir ve Sevinç Çelik ile Atlas Pasajı Restorasyonu, Mekân ve İnsan Günleri, Tasarım Günleri, Ofis Gezileri, Akran Söyleşileri, Tecrübe Paylaşımları, Mimari ve Eskiz, Mimari ve Hat gibi oturumlar bulunmaktadır.

Öğrenciler arası etkileşimin de artmasına yardımcı olan Mimarlık Kulübü her dönem yeni üyelerin katıldığı 45 kişilik bir ekip ve birim sistemi ile, üyelerine grup halinde çalışma, çeşitli tasarım programları ve kullanımları, toplum önünde konuşma, proje üretimi ve yönetimi gibi birçok konuda katkı sağlamaktadır. Her hafta düzenlenen birim toplantıları ile dönem içerisinde gerçekleştirilecek olan projeler belirlenir, aşamalar şeklinde tamamlanır ve ortaya ürün konulur. Ayda bir düzenlenen genel toplantılarda ise üyelere kişisel olarak söz verilir, genel durum değerlendirilmeleri yapılır, her üye kulüp adına her konuda katkı sağlamayabilir ve böylece öğrenciler arasındaki etkileşim de artmış olur. Her üyesine kendi ifade edebilme ve geliştirebilme imkânı sunan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık Kulübü düzenli çalışma ortamıyla öğrencileri iş hayatının gerekliliklerine de hazırlamaktadır.