Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
YÖK ATLAS
Mimarlık
Mimarlık (Burslu)
Mimarlık (% 50 İndirim)
Mimarlık (% 25 İndirim)
İç Mimarlık
İç Mimarlık (Burslu)
İç Mimarlık (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | "Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Şehirlerin Kimliği ve Geleceğe Taşınması" Paneli Yapıldı.
Haber - Etkinlik Arşivi
"Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması Şehirlerin Kimliği ve Geleceğe Taşınması" Paneli Yapıldı.


     Üniversitemiz, Mimarlar-Mühendisler Grubu (MMG) ve Marmara Belediyeler Birliği işbirliğiyle organize edilen “Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması: Şehirlerin Kimliği ve Geleceğe Taşınması Paneli” 15.03.2012 Perşembe günü saat 14.00-16.00 arasında Yenikapı Mevlevihanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

     Panelin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman yaptı. Rektörümüz Prof. Dr. Musa Duman konuşmasında kültürel eserler denince ilk akla gelenin mimari yapılar olduğunu, kültürel miras ve gelenekleri korumanın insanı diğer varlıklardan ayıran önemli özelliklerden biri olduğunu ifade ederek, şehir ve insana duyarlı bir programa ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi. 

     MMG Başkanı Avni Çebi de açılışta yaptığı konuşmada tarihi ve kültürel mirasın, cam fanuslar içinde değil, yaşama halka açık olarak korunması gerektiğini söyledi. Çebi, İstanbul, Bursa, Mardin gibi tarihi silüeti bulunan şehirlerin yapılandırılmasında, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı. 

     Paneli yöneten MMG Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz ise yaptığı kısa konuşmada 500 yılda kurulan bir medeniyeti yok olmanın eşiğine getirmek için 50 yılın yettiğine dikkat çekti. Şahbaz ayrıca, STK ve üniversitelerin takip eden değil, öncü olmaları gerektiğini de belirtti.

     Panelin ilk konuşmacısı olan Mütevelli Heyet Üyemiz Prof. Dr. Saadettin Ökten ‘Şehir ve Tarihi Mirasın Geleceğe Taşınması’ başlıklı bir sunum yaptı ve medeniyet değerlerinin bir uzlaşı-mutabakat kültürü içinde oluştuğunu, bunların korunması için bir iktidar ve irade gerektiğini, günümüzde iktidarın bulunduğunu fakat iradenin olmadığını söyledi.

     Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz ise ‘Şehir Kimliği Oluşturmada Üniversitelerin Yeni Görevleri, Örnekler ve Örneklemeler’ başlıklı sunumunda günümüzde sayıları her geçen gün artan site-rezidans ağırlıklı yalıtılmış, temiz, düzenli üst sınıf mekanlarla gecekondu ağırlıklı, kirlenmiş ve bakımsız orta-alt sınıf mekanlarda yaşayan insanların tamamen birbirinden kopuk yaşantısının tarihi şehir kültürümüzde bulunmadığına dikkat çekti. 

     Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı da ‘Kent Kimliği Açısından Yakın Dönem Camilerine Bakış’ başlıklı sunumunda Osmanlı ve Selçuklu döneminde yapılan cami ve medreselerin taşıyla, kapısıyla, minaresi ve kubbesiyle bir bütünlük sergileyip mimari estetik sunduğunu belirtti ve günümüzde halkın kıt imkanlarını birleştirerek yaptığı camilerin bu estetikten ve şehir kültüründen kopuk olduğuna dikkat çekti. 

     Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan ‘İstanbul Nasıl Bir Küresel Şehir Olmalı’ başlıklı sunumunda İstanbul’un topografyasının dünyanın hiçbir yerinde bulunmadığını vurguladı. Gökdelenlerin ise İstanbul’un topografyasına aykırı olduğunu ve bunun da İstanbul’un kimliğini kaybetmesine yol açtığını ifade etti.

     Program, karşılıklı plaket takdimiyle son buldu.
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi