Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
YÖK ATLAS
Mimarlık
Mimarlık (Burslu)
Mimarlık (% 50 İndirim)
Mimarlık (% 25 İndirim)
İç Mimarlık
İç Mimarlık (Burslu)
İç Mimarlık (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Tarihi Mirası İhya Projesine Barakat Trust'tan Destek
Haber - Etkinlik Arşivi
Tarihi Mirası İhya Projesine Barakat Trust'tan Destek

16 Ekim 2017

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ruba Kasmo (Yürütücü), Yrd. Doç. Dr. Alidost Ertuğrul, Yrd. Doç. Dr. Lana Kudumoviç ve Öğr. Gör. Dr. Ömer Dabanlı’nın Oxford Üniversitesi Barakat Trust Vakfı’na sundukları “Hüsrev Paşa Külliyesi Rekonstrüksiyonu (Yeniden Yapım) Araştırma Projesi” desteklenmeye hak kazandı.

1544 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Halep Hüsrev Paşa Külliyesi; cami, medrese, türbe, imarethane, misafirhane yapıları ve Külliye’ye gelir getiren diğer yapıları kapsayan önemli bir yapılar topluluğuydu. Suriye’deki silahlı çatışmalar sırasında 2014 yılı yaz aylarında Külliye’ye ait yapılar tamamen ortan kalktı. Yapının ortadan kalkmadan önce yapılmış herhangi bir sistematik belgeleme çiziminin olmaması, eldeki belge ve çizimlerin yetersiz olması söz konusu rekonstrüksiyon çalışmalarını güçleştirdi.

Bu proje ile üç boyutlu modelleme araçları, karşılaştırmalı mimari ve strüktürel analizlerden elde edilen verilerden olabildiğince doğru çizimlerin ortaya konulması hedefleniyor. Elde edilecek çizimler savaş sonrasında yapının kalıntılarının temizlenmesi, yıkıntıların tasnifi, kalıntıların özgün yerlerinin belirlenmesi ile rekonstrüksiyon (yeniden yapım) aşamasında elde kalan malzemelerin yeniden kullanılabilmesi imkânlarının araştırılmasına yardımcı olacak.

Barakat Trust Vakfı

İngiltere’de 1987 yılında bir hayır kurumu olarak kurulan Vakıf, eğitim ve kültürel miras alanlarında faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda lisansüstü ve post-doktora düzeyinde dünyanın en saygın akademik ve kültürel kurumlarında yapılan araştırma projelerine burs ve bağışlar sağlıyor.   • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12017-10-24-08-58-17pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/2-12017-10-24-08-58-17pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32017-10-24-08-58-17pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42017-10-24-08-58-17pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi