Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
YÖK ATLAS
Mimarlık
Mimarlık (Burslu)
Mimarlık (% 50 İndirim)
Mimarlık (% 25 İndirim)
İç Mimarlık
İç Mimarlık (Burslu)
İç Mimarlık (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Mimari ve Kent Estetiği Oturumu
Haber - Etkinlik Arşivi
Mimari ve Kent Estetiği Oturumu

T. C. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Esenler Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilen "Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi", 20-22 Ekim tarihleri arasında YTÜ Davutpaşa Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecektir. Birçok farklı ülkeden uzman katılımcıların olduğu zirvede toplamda 35 oturum bulunmaktadır. Programda "Mimari ve Kent Estetiği" başlığıyla yer alan oturum ise 21 ekim 2017 cumartesi günü saat 10:00'da sayın Dekanımız Prof. Dr. İbrahim Numan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecektir.

Oturumdaki konuşmacılar: Kent tasarımcısı Pablo Francisco AGUILAR GONZALES (Meksika), mimar Arif NECIMOV (Azerbeycan), Biyolojist Mariela Figueredo Simões de Jesus (Brezilya), mimar Enes ALUÇ ve mimar M. Fehmi Bilge 

 

Detaylı bilgi için:  http://www.sivilsehir.org/oturumlar/mimari-ve-kent-estetigi-    I     http://www.sivilsehir.org 

 

 

Mimari ve Kent Estetiği

"İnsanoğlunun yaşayan tarihi kent, bir topluluğun içinde barındırdığı toplumsal, siyasal, kültürel, ruhsal zenginliğinin en önemli göstergesidir. Kent estetiği, ortak yaşam kültüründen yani kamusal alanların estetik yoldan üretilmesi, biçimlendirilmesi, dönüştürülmesi ve estetik değer olarak geleceğe taşınmasıyla başlar. Çevreye, doğaya, kültürüne dolayısıyla kendisine yabancılaşan insanın dönüştürülmesi özündeki estetik algı ile kurulan duygudaşlık ile mümkündür.
Müziği duymayabilir, şiiri okumayabilir, resme bakmayabilirsiniz. Ancak şu anda olduğu gibi kente bakarsınız, duyarsınız, dokunursunuz, hissedersiniz yani içinde yaşarsınız. Kentler şiirler, destanlar, resimler, romanlar üretir. Ama aynı zamanda kendileri yaşayan şiirler, resimler, destanlar, romanlardır. Kent estetiği insanın sosyal ve ruhsal yaşamına yani insana birebir etki eden bir olgudur. Kenti kent yapan önemli iki faktör zaman içinde geriye doğru giderek köklerimizi hissetmek ve buradan ileriye doğru uzanmaktır. İnsan geçmişle bağ kurarken de kendisini çağına ait olarak hissetme ihtiyacı içindedir. Kent değişimleri yaşatmalı ve günümüz algısının çağdaş sanat ve mimari yoluyla kentliyle karşılaşmasını sağlamalıdır. Erkek, kadın, çocuk, kentli, engelli, yabancı, yaşlı, genç herkese açık bir kültür alanı olan kent estetiği, tepeden bakılan bir nesne değil gündelik hayatın doğallığı içerisinde insanları geleceğe yönlendirecek ve moral duygularını güçlendirecek bir yaşam alanıdır."

 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi