Anasayfa  |   İletişim  | EN
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
YÖK ATLAS
Mimarlık
Mimarlık (Burslu)
Mimarlık (% 50 İndirim)
Mimarlık (% 25 İndirim)
İç Mimarlık
İç Mimarlık (Burslu)
İç Mimarlık (% 50 İndirim)
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Büyükada Çarşı Camii Mimari Fikir Projesi Sonuçlandı
Haber - Etkinlik Arşivi
Büyükada Çarşı Camii Mimari Fikir Projesi Sonuçlandı

Fakültemizin Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç.Dr. Hasan Fırat Diker ve Yrd. Doç. Dr. Murat Polat Büyükada Çarşı Camii Mimari Fikir Projesinde 3.lük ödülü almışlardır.

Kendilerini tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

http://www.arkitera.com/proje/4433/3-odul-buyukada-carsi-camii-mimari-fikir-projesi-yarismasi

 

Caminin kiriş kesitine ilham veren birliğin biricik ifadesi "elif" harfi olmuştur. Elifin altı nokta boyundaki silüeti, stilize edilerek binanın birleştirici yapısal elmanına dönüşmüştür. Caminin mihrabı kademe kademe sonlanışı ve kaçınılmaz sonun öte dünyaya açılışını bir kapı gibi temsil etmektedir. Mihrap cephesinden bakıldığında, bu son kapının dışarıdan algısı önünden geçen herkesi kucaklayışı ifade eder. Ve bu kucaklayış, genişlerken yükselen taşıyıcı elemanlarla beraber caminin heybeti kadar artar.

1. normal kat kadınların kullanımına ayrılmış mahfelidir. Bu caminin mimarisinde kadına verilen değer, kadınlar mahfelinin girişinin caminin ana giriş aksını belirlemesiyle başlar. İzole bir girişle üst kata yönlendirilen kadınlar caminin genel planını okuyabilme ayrıcalığına da sahip olur. İki kolonla taşıtılan kadınlar mahfeli, kadınla erkeğin eşitliğini bir bedenin iki ayağı gibi simgelerken kapalı mahal içerisinde yegane taşıyıcı kullanımına ancak kadınlar mahfeli için müsaade edilmektedir.

1. bodrum kat, caminin zemin kattaki kapalı mahalinden daha geniş yer kaplamaktadır. Tuvalet ile abdest ihtiyaçlarının giderilebileceği mahaller ile yerin altında çözümlenerek cami cemaatinin kullanımına öncelik verilmiştir. Bu kattaki ibadet mahali zemin katla aynı alan ve formdadır.
2. bodrum katında sadece cami görevlilerini ilgilendiren teknik mekanlar çözümlenmiştir.  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/12015-06-18-04-47-21pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/22015-06-18-04-47-21pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/32015-06-18-04-47-21pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/42015-06-18-04-47-21pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/52015-06-18-04-47-21pm.jpg
  • http://mtf.fatihsultan.edu.tr/resimler/upload/62015-06-18-04-47-21pm.jpg

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi